Twenty of the 32 towns in Cattaraugus County have elections for town supervisor on the Nov. 2 ballot.

Only two of those are contested elections for supervisor: the towns of Freedom, where candidates are on opposite sides of the Alle-Catt Wind Farm controversy, and Lyndon, where a Democrat incumbent is being challenged by a Republican.

Of the 15 candidates in supervisor elections, 14 are incumbents seeking re-election. A handful are running unopposed on the Democrat and Republican lines.

In the Town of Freedom supervisor race, two councilmen are seeking to succeed Supervisor Randy Lester, a Democrat and Alle-Catt supporter. They are Democrat Dustin Bliss, an Alle-Catt supporter who has several wind leases on his property, and Republican Geoffrey Milks, who is opposed to the wind project.

Lyndon Supervisor Barbara Montante, who is running on the Democrat and Integrity Party lines, is challenged by Republican Donald Hall.

Several towns have Republican candidates also running with Democratic endorsement including Coldspring, Dayton, Red House, Salamanca and South Valley.

The only candidate for supervisor in the Town of Salamanca is former Supervisor Timothy Jackson, who resigned earlier this year. His resignation was too late to replace him on the ballot with another candidate. Jackson had the Democrat and Republican lines.

Notable in the Town of Mansfield is the absence of the name of Supervisor Robert Keis Sr., who has held the office for more than 30 years. Republican Carl Calarco is unopposed to succeed Keis as supervisor.

Keis is the Cattaraugus County Republican Party chairman.

The candidates on the town ballots are listed below. The political party designations are D = Democrat, R = Republican and C = Conservative.

ALLEGANY

Supervisor, 2 years: Michael Higgins, R, C

Clerk, 4 years: Deryle Pinney, R, C

Justice, 4 years: David Porter, R, C

Councilman — Four -year term (vote two): Kathleen Martin, R, C; Alexander Nazemetz, R, C

ASHFORD

Councilman, 4 years (vote two): Richard Lundberg Jr., D; William Heim, R; James Boberg, R

Councilman, 2 years (to fill vacancy): Angela Ghani, R

Highway Superintendent, 2 years (to fill vacancy): Keith Butcher, R, C

CARROLLTON

Supervisor, 4 years: Robert Rinfrette, R

Justice, 4 years: Michael Soper, R

Councilman, 4 years (vote two): Jay Little, R; David Barger, R

Highway Superintendent, 4 years: Michael Fox, R

COLDSPRING

Supervisor, 4 years: Tina Hyde, D, R

Clerk, four-year-term: Dakota Skinner, R

Justice, 4 years: Jason Steger, R

Councilman, 4 years (vote two): David Chapman, R; Kenneth Dechow, R

Highway Superintendent, 4 years: Kirk Hayes, D, R

DAYTON

Supervisor, two-year-term: Angie Mardino-Miller, D, R

Clerk, 4 years: Ruth Bennett, R

Councilman, 4 years: Christine Rupp, R, C; Donald Bartlett, R

Highway Superintendent, 4 years: Thomas Chupa, R, C

EAST OTTO

Supervisor, 4 years: Ann Rugg, R

Clerk, four-year-term: Deanna Bowen, D, R

Councilman, 4 years (vote two): Angela Sherman, D, R; William Spors, R; Lisa Musall, Pro Farm

Highway Superintendent, 4 years: Thomas Benz, D, C; Michael Grey, R

ELLICOTTVILLE

Councilman, 4 years (vote two): Steven Crowley, D; John Zerfas, R

FARMERSVILLE

Justice, 4 years: Dorothy Lockridge, D, R, C, Working Families

Councilman, 4 years (vote two): Pamela Tilton, D, R; Dale Scurr, D, R; Douglas Thompson, C; James Karaszewski, C

FRANKLINVILLE

Councilman — Four -year term (vote two): Joseph Weaver, R; Heather Stevens, R

FREEDOM

Supervisor, 4 years (vote one): Dustin Bliss, D; Geoffrey Milks, R, C

Councilman, 4 years. (vote two): Arthur Baker, D; Randy Lester, D; Robert Morgan, R, C; Joshua Aarum, R, C

Highway Superintendent, 4 years: James Haggerty, D, R

GREAT VALLEY

Councilman — Four year term (vote two): Rebecca Kruszynski, D; Sandra Goode, R, C

HINSDALE

Supervisor, 2 years: Jeffrey VanDeCar, R

Clerk, 2 years: Ann Carr, D, R

Councilman, 4 years (vote two): Douglas Wilson, R; Ronald Brown, R

Highway Superintendent, 2 years: Daniel Zawatski, D, Integrity Party; Theodore Mascho, R

HUMPHREY

Clerk, four-year-term: Mary Webster, R

Councilman, 4 years (vote two): Scott Andrews, R; Alicia Pearl, R

Highway Superintendent, 4 years: Jason Pearl, D, R

ISCHUA

Supervisor, two-year-term: Jefferey Goodyear, R

Clerk, 2 years: Kelle Brisky, R

Councilman, 4 years: Rebecca Wetherby, D; Theresa Lowe, R

Highway Superintendent, 2 years: Richard Michael, D, R, C

Tax Collector, 2 years: Julie McConnaughey-Goodyear, R

LEON

Supervisor (Two-year term): Fred Filock, R

Clerk, 2 years: Sheila Fiebelkorn, D, R

Councilman, four-year-term (vote two): Jacqueline Ellis, D, R; Calvin Milliman, R

LITTLE VALLEY

Councilman, 4 years (vote two): Holly Urbanski, R, C; Timothy Zimbardi, R; Jerry Titus, C

LYNDON

Supervisor, 2 years (vote one): Barbara Montante, D, Integrity Party; Donald Hall, R

Clerk, 4 years: Frank Puglisi, D, Integrity Party

Justice, 4 years: Wayne Holden, D, Integrity Party; Russell Ward, R

Councilman, 4 years (vote for two): Leonard Kaluzny, D, Integrity Party; E. Paul Smith, D, Integrity Party

Councilman, one-year vacancy (vote one): Colette Schoening, D, Integrity Party; Melissa Bedell, R

Highway Superintendent, 2 years: George Schneider, D, R, Integrity Party

MACHIAS

Clerk, 2 years (vacancy): Rebecca Grimmelt, R

Justice, 4 years: Francis Lounsbury, R

Councilman, 4 years (vote two): Thomas Reese, R; Robert Shenk, R

MANSFIELD

Supervisor, 2 years: Carl Calarco Jr., R

Clerk, 2 years: Betty Horning, R

Councilman, 4 years (vote two): Gregory Meyer Sr., R; Michael Telaak, R

Highway Superintendent, 4 years: Bradley Hurley, R

NAPOLI

Supervisor, 2 years: Daniel Martonis, R

Clerk, 2 years: Victoria Bedell, D, R

Councilman, 4 years: David Dechow, R; Jeffrey Stacey Sr., R

Highway Superintendent, 4 years: Dale Blood, R

NEW ALBION

Justice, 4 years; Shannon Goode, R; Councilman, 4 years (vote two): Norman Kazmark, R

Councilman, 2 years (vacancy) :

Michael Weishan, Main Street Party

OLEAN

Supervisor, 4 years: Annette Parker, R

Clerk, 4 years: Sherry Lemon, R

Justice, 4 years: Brian O’Connell, D, R

Councilman, 4 years (vote two): Donna Howard, R; Joshua Torrey, R

Highway Superintendent, 4 years: Patrick Zink, R

OTTO

Supervisor, 4 years: Ronald Wasmund, D, R

Clerk, 4 years: Trisha Priest, R

Justice, 4 years: Warren Dickenson, D, R

Councilman, 4 years (vote two): Marlene Gregory, R; Kevin Walker, R

Highway Superintendent, 4 years: Robert Barber, R

PERRYSBURG

Supervisor, 2 years to fill vacancy: Dennis Parker, R

Councilman, 4 years (vote two): Edward York, R; Andrew Lord, R

Councilman, 2 years (vacancy): Lisa Towne, D; Mary Jane Stuhr, D; Christopher Trybus, R; Michael Sternisha, R

PERSIA

Supervisor, 2 years: John Walgus, R

Councilman, 4 years (vote two): Robert Dingman, R; Gloria Tomaszewski, R

PORTVILLE

Supervisor, 2 years: Timothy Emley, R

Councilman, 4 years: Stuart Frost, R; David Suain, R

Councilman, 2 years to fill vacancy: Melinda Deyoe, R

Highway Superintendent, 4 years: Todd Shaw, R, Right To Work Party

RANDOLPH

Clerk, 4 years: Gretchen Hind, R

Councilman, 4 years (vote two): Timothy Beach, R; Nathan Root, R

RED HOUSE

Supervisor, 2 years: Tamara Booth, D, R

Clerk, 2 years: Nancy Schaal, R

Councilman, 4 years (vote two): Clifford Schaal, R

Highway Superintendent, 2 years: Brian Booth, D, R

SALAMANCA

Supervisor, 4 years: Timothy Jackson, D, R

Clerk, 4 years: Shelly Bryant, D, R

Councilman, 4 years (vote two): Larry Stewart, D, R; Diana Brodie-Anderson, R

Highway Superintendent, 4 years: Frederick Light, D, R

SOUTH VALLEY

Supervisor, 2 years: Heather Lamberson, D, R

Clerk, 4 years: Mary Ruth, R

Councilman, 4 years: Kathy Burch, R; Charles Ruth, R

Highway Superintendent, 2 years: Warren Thomas, R

YORKSHIRE

Clerk, 4 years: Donna Lavery, R

Councilman, 4 years: Kenneth Fisher, R; Christopher Edmunds, R

(Contact reporter Rick Miller at rmiller@oleantimesherald.com. Follow him on Twitter, @RMillerOTH)

(Contact reporter Rick Miller at rmiller@oleantimesherald.com. Follow him on Twitter, @RMillerOTH)

Trending Food Videos